روباتی که با حس بویایی به آتش‌نشانان کمک می‌کند
روباتی که با حس بویایی به آتش‌نشانان کمک می‌کند
توسط : اسماعیلیان - ژوئن 26, 2019


زمانی‌که دود آتش‌سوزی غلیظ است و دید کافی وجود ندارد، انجام عملیات نجات کار مشکلی است. محققان اروپایی در مرکز آموزش آتش‌نشانان در آلمان مشغول آزمایش رباتی هستند که در عملیات نجات به آتش‌نشانان کمک می‌کند. این طرح با همکاری سازمان آتش نشانی دورتموند، متخصصان هوش مصنوعی و مهندسان اروپایی انجام می شود. اولین بار است که رباتی می‌تواند در شرایط خاص، مثل دود شدید در عملیات نجات به آتش‌‌نشانان کمک کند.
این طرح دوربین های رادار دارد که شامل مجموعه‌ای از آنتن‌ها و گیرنده‌هایی است که امواج رادار را دریافت می‌کنند و می‌فرستند تا ربات تصویر سه‌بعدی از محیط را بازسازی کند.
حسگرهای معمولی مانند دوربین‌های ویدئویی در آتش‌سوزی شدید از کار می‌افتند. کل این سیستم بر اساس گردآوری اطلاعات مختلف کار می‌کند. مجموع این داده ها، زمانی‌ که غلظت دود بالاست، تصویری کلی از شرایط فراهم می‌کند.
مسئول این طرح می‌گوید: این اطلاعات شامل اطلاعات تصویری است که با آن می توان تصویر سه بعدی خانه، و همچنین دمای نقاط مختلف خانه و حتی توزیع گاز در هر اتاق را ساخت. این اطلاعات برای آتش‌نشان‌ها اهمیت زیادی دارد و با استفاده از آن می‌توانند از خطرات بزرگتر پرهیز کنند.
کار ربات فقط تهیه تصویر از محل حادثه نیست. ربات به حس بویایی نیز مجهز است.
ویژگی دیگر این روبات این است که می‌توان آن را از راه دور و از طریق اینترنت وای فای کنترل کرد.
این سیستم محدودیت‌هایی دارد، به خصوص از نظر سرعت عمل. فعلا آن را می‌توان فقط در شرایطی به‌کار برد که وقت زیاد داشته باشیم، در حالی که سرعت اجرای عملیات نجات مهم است، در آينده این مشکل با استفاده از پهپاد ها حل می شود و قابلیت تشخیص افراد را هم به سیستم اضافه می کنیم.
آتش نشانان می‌گویند می توان از این ربات در آتش‌سوزی‌ در تونل یا در مکان‌های صنعتی استفاده کرد.
بهبود و افزایش قابلیت‌های این روبات آن را تبدیل به دستیار آتش‌نشانان خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *