اپلیکیشنی که از صدای آواز پرندگان، نوع آن ها را تشخیص می‌دهد
اپلیکیشنی که از صدای آواز پرندگان، نوع آن ها را تشخیص می‌دهد
توسط : اسماعیلیان - می 15, 2019


برای همه ی ما پیش آمده که هنگام قدم زدن در پارک، آواز پرنده ای نظر ما را جلب کرده و ندانیم چه پرنده ای است.
پژوهشگران دانشگاه کوئین‌ مری موفق شدند نرم‌افزاری مخصوص گوشی های هوشمند برای شناسایی پرندگان از طریق آواز طراحی کنند.
نام این اپلیکیشن “Warblr” است و کار کردن با آن ساده است. با فشردن یک دکمه شروع به کار می‌کند و به مدت ۱۰ ثانیه صدای پرنده را ثبت می کند و در میان زنگ آهنگ تمام پرنده‌های موجود در دیتابیس جست‌وجو می‌کند و اطلاعاتی مثل نام، نوع، خصوصیات شخصیتی و تیره ای که به آن تعلق دارد را تشخیص می‌دهد.
برنامه “Warblr” دقت عمل بالایی دارد. قبل از این، اپلیکیشین‌های مشابه طراحی شده بود اما هیچ کدام از آنها موفق نبودند. یکی از برنامه های ناموفق قبلی، “Chrip” بود و با تقلید صدای پرندگان نادر سعی می کرد آن ها را نزدیک کند که فقط خشم طرفداران پرنده‌ها را برانگیخت. اما “Warblr” مورد تایید مرکز پرنده‌شناسی بریتانیا می باشد. این مرکز به طراحان این نرم‌افزار در جمع‌ کردن دیتابیس مبنی بر ۲۲۰ گونه پرنده کمک کرده است.
برنامه “Warblr” تقریبا مشابه اپلیکیشن “Shazam” است. “Shazam” می تواند در عرض چند ثانیه هر آهنگی از دهه پنجاه تا امروز را شناسایی کند. تشخیص صدای آواز پرندگان توسط این اپلیکیشن‌ خیلی راحت هم نیست و مشکلات خاص خود را دارد. مثلا جیک‌ جیک پرندگان، سرعت و فراز و نشیب آوایی متفاوتی دارد و حتی یک گونه به خصوص ممکن است با یک لحن جیک‌ جیک نکنند!
در فاز اول پروژه اپلیکیشن “Warblr” فقط می تواند آواز پرنده‌های انگلیسی را تشخیص دهد اما در مراحل بعدی انتظار می‌رود تا پرنده‌های آمریکای شمالی هم به آن اضافه شوند. البته کاربران نیز با ثبت آوای پرندگان روی این اپلیکیشن باعث گسترش آن می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *