هیوندای از ماشینی رونمایی کرد که می تواند راه برود
هیوندای از ماشینی رونمایی کرد که می تواند راه برود
توسط : اسماعیلیان - می 1, 2019

هیوندای خودروی جدیدی با نام الویت (Elevate) را تولید کرد که دو پا دارد و با ترکیب چرخ و پاهای باز شونده در هر سطحی می تواند حرکت کند.
نجات اضطراری یکی از ایده‌های اصلی طراحی این خودروی مفهومی است. هیوندای می گوید گروها و تیم های امداد و نجات اولین مشتری های این خودرو هستند.
وقتی که سونامی یا زلزله اتفاق می افتد با وسایل نقلیه کمک رسانی مشکل است اما این خودرو جاهایی می رود که فقط با پا می توان رفت. الویت می تواند به جاهایی که تخریب شده اند مثل بقایای سیل و یا فروریختگی ها برود. در این حالت بدنه‌ در جای خود باقی می‌ماند و هیچ تغییری در آن رخ نمی‌دهد چون شاسی آن برای انواع بدنه در موارد مختلف کاربرد دارد.
معلولانی که در پله ها محدودیت دارند می‌توانند از این ربات استفاده کنند تا جلوی در ورودی خانه قرار بگیرد، سطح خود را برای سرنشین تنظیم کند و به فرد معلول اجازه دهد که صندلی چرخ‌دار خود را به داخل براند. این خودرو در جمع کردن ویلچر هم به آنها کمک می کند.
طراحی خاص آن، امکان راه رفتن به دو شکل پستاندار و خزنده به آن داده و می تواند در هر جهت حرکت کند. این خودروی مفهومی پاهای بندبند چرخ‌دار دارد، البته در شرایط معمولی پاها به سمت داخل بدنه جمع می‌شوند و به خودروی متداول تبدیل می شود و در جاده‌های آسفالته رانندگی می کند.
بیش از دو سال برای ساخت هیوندای الویت زمان صرف شده و به ‌طور خاص برای استفاده در خدمات اورژانسی و امداد در نظر گرفته شده است.
وقتی ‌که زمین صاف به مسیرهای سنگلاخی یا خارج از جاده تبدیل شود، هیوندای الویت می‌تواند از ارتفاع و قدرت پاها استفاده کند تا بتواند واکنش نشان دهد. در این حالت خودرو بلند می‌شود و از موانع بزرگ عبور می‌کند و گاهی از دیوارهای با ارتفاع ۱.۵ متر بالا می رود. در چاله‌ها با قدم‌های بلند گام بر می دارد و فاصله‌ی محوری آن گاهی به ۴.۶ متر هم افزایش می‌یابد. موتورهای محرک به باتری ۶۶ کیلووات ساعت متصل است.
این وسیله‌ی نقلیه را حتی نمی‌توان با جیپ گلادیاتور یا اکشن موبیل پیور زیتروس (Action Mobil Pure Zetros) مقایسه کرد.
هیوندای امیدوار است که به کمک خودروی رباتیک الویت در سال‌های آینده بتواند گام های بیشتری در عملیات نجات و کمک به آسیب‌دیدگان بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *