ترانزیستور چیست؟
ترانزیستور چیست؟
توسط : اسماعیلیان - مارس 16, 2019


ترانزیستورها از عناصر نیمه‌هادی تشکیل می‌شوند. نیمه‌هادی‌ها در برخی شرایط رسانای جریان برق هستند و در برخی شرایط به صورت نارسانا عمل می‌کنند. ترانزیستورها از اتصال سه لایه بلور نیمه‌هادی تشکیل می‌شوند. لایه وسطی بیس “B” و دو لایه ی جانبی، یکی امیتر “E” و دیگری کلکتور “C” نام دارد.
با اعمال ولتاژ به پایه‌ی بیس، میزان جریان عبورکننده از دوپایه دیگر را می‌توان تنظیم کرد. برای عملکرد صحیح ترانزیستور در مدار، جریان‌ لازم را باید با مقاومت‌ محدود کرد تا به جریان مد نظر رسید که اصطلاحاً آن را بایاس کردن می‌نامند. ترانزیستورها سه ناحیه کاری دارند.
1. ناحیه قطع
2. ناحیه فعال
3. ناحیه اشباع
در ناحیه قطع ترانزیستور خاموش است. در ترانزیستورها با افزایش ولتاژ بیس، ترانزیستور از حالت قطع بیرون آمده و به ناحیه فعال وارد می‌شود. در حالت فعال، ترانزیستور مثل یک عنصر تقریباً خطی عمل می‌کند. اگر ولتاژ بیس را همچنان افزایش دهیم به ناحیه‌ای می‌رسیم که با افزایش جریان ورودی بیس دیگر شاهد افزایش جریان بین کلکتور و امیتر نخواهیم بود. به این حالت اشباع می‌گویند و اگر جریان ورودی بیس زیادتر شود ممکن است ترانزیستور بسوزد.
عملکرد ترانزیستور‌ها کاملا شبیه عکس بالا می‌باشد. تا زمانی که جریان آب در مسیر “B” وجود نداشته باشد، مسیر آب اصلی قطع (ناحیه قطع) خواهد بود. به محض ورود آب در کانال “B” با اعمال فشار به قسمت شیر (بایاس)، مسیر اصلی نیز فعال می‌شود و تا زمانی که جریان آب افزایش یابد شیر بازتر شده (ناحیه فعال) و جریان آب اصلی در کانال “C” و “E” بدون محدودیت شارش می کند. پس از باز شدن کامل شیر (ناحیه اشباع)، افزایش جریان آب تاثیری در جریان کانال اصلی نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *