اولین ربات نرم الهام گرفته از گیاهان
اولین ربات نرم الهام گرفته از گیاهان
توسط : اسماعیلیان - مارس 16, 2019


اخیرا از گیاهان برای مدل سازی ربات ها استفاده می شود. از آن ها می توان در دكوراسیون داخلی با تكنولوژی بالا و یا به عنوان گیاهان آپارتمانی استفاده كرد.
یك تیم از محققان ایتالیایی با الهام گرفتن از گیاهان و حركات آن ها، اولین ربات نرم را ساختند كه مثل گیاه انگور، اطراف اشیا پیچ می خورد، رشد می كند و بالا می رود.
اولین ربات نرم الهام گرفته از گیاهان در “IIt_Instituto Italiano di Technologia” ساخته شده است كه قبلا هم پروژه اولین درخت رباتیك با سنسورهای الكترونیكی “Plantoid” را ساخته اند.
ربات جدید یک لوله انعطاف پذیر است که توسط یک باتری ۱.۳ ولتی نیرو می گیرد و مثل نمونه های گیاهی خود در محیط‌های هیدرولیکی حرکت می‌کند. نیروی محرکه محیط‌های هیدرولیک آب است.
نحوه عملكرد این ربات به این صورت است :
با توجه به اینکه پیچک‌های گیاهان با استفاده از ذرات کوچک درون سلولی خود که داخل گیاه شناور هستند، حرکت می‌کنند و این ربات هم با یون‌های حاوی مایعات پر شده است، هنگامی كه ربات را روشن می كنیم، این یون ها به الكترودهای انعطاف پذیری كه در پایین قرار دارد متصل می شوند و وقتی ربات را خاموش كنیم باعث می شود كه مایعات به عقب برگردند و اتصال قطع شود و دوباره منبسط شوند.
در ابتدا محققان اندازه ربات را کاهش دادند تا به مطلوب‌ترین اندازه برای ساخت ربات برسند و در نهایت ربات با قطر یک میلی‌متر ساخته شد که شکل ظاهری آن نیز مانند درخت انگور فویلی است.
محققان این تیم می گویند در آینده ی نزدیک از این ربات نرم و انعطاف پذیر برای اكتشاف، كه ممكن است شبیه به ربات مار دانشگاه “Standford” است، استفاده شود.
محققان بر روی ربات دیگری به نام “Growbot” نیز كار می كنند. ربات “Growbot” قادر است محیط اطراف خود را درك كند و طبق آن رشد و حركات خود را تغییر دهد. در نهایت، سطوح را تشخیص می دهد و به آن می چسبد.
مقاله “اولین ربات نرم الهام گرفته از گیاهان” در مجله “Nature Communications” منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *