زندگی در نیمه پنهان ماه با کمک ربات چینی!
زندگی در نیمه پنهان ماه با کمک ربات چینی!
توسط : اسماعیلیان - ژانویه 21, 2019

کشف نیمه ی پنهان ماه با ربات سطح نورد چینی

ماه نزديك ترين جرم آسماني به زمين است كه تنها ۳۸۴ هزار کیلومتر با زمين فاصله دارد.
ما انسان ها از زمین فقط می توانیم نیمه ی ثابت ماه را بینیم. نیمه دیگر به بخش «پنهان» یا «تاریک» معروف است. در واقع تاریک و تیره نیست اما اطلاعات زیادی درباره این سمت وجود ندارد.
اخیرا یک فضا پیمای چینی بدون سرنشین به نام «chang’e4» در نیمه ی پنهان ماه و در محدوده ی قطب جنوب-نقطه ی آیتکن فرود آمد و بعد از فرود سطح نورد چینی از آن جدا شد.
محلی که این کاوشگر فرود آمد، پشت به زمین است و به همین دلیل ارتباط مستقیم با ایستگاه کنترل در زمین وجود ندارد. برای رفع این مشکل، چین از قبل ماهواره‌ای را به‌صورت اختصاصی به مدار ماه فرستاد که بتواند اطلاعات را از کاوشگر دریافت کند و به زمین بفرستد.

۱۲ ساعت پس از فرود فضاپیمای رباتیک Chang’e4 چین در نیمه پنهان ماه، سطح‌نورد Jade Rabbit 2 از آن جداشده و روی زمین نرم شروع به حرکت کرد.
عکس منتشر شده از سوی آژانس فضایی چین ردپای سطح‌نورد را به‌خوبی نشان می‌دهد که از بدنه اصلی فضاپیما جداشده و روی سطح ماه حرکت کرده است.
آخرین سفر انسان به ماه به وسیله ی آپولو ۱۷ در سال ۱۹۷۲ بود. برنامه ی بعدی ناسا برای سفر به ماه اوریون ۱۷ است که برای سال ۲۰۱۹ برنامه ریزی شده است.
چین در دسامبر سال ۲۰۱۳ هم با فرستادن یک کاوشگر متحرک به سطح ماه، سومین کشور بعد از آمریکا و روسیه شد که وسیله ای را بر سطح ماه فرود می آورد.
کاوش در قسمت پنهان ماه به دانشمندان کمک می کند که درباره ی روزهای اولیه ی منظومه شمسی و ستارگان بیشتر بدانند. نام این کاوشگر نیز از نام یک الهه چینی گرفته شده که در داستان های اساطیری این کشور به ماه پرواز کرد.
این ربات کاوشگر تشخیص بالایی نسبت به محیط اطرافش دارد. یکی از کارهای این سطح نورد انجام آزمایش های زیست شناسی است که بعد از فرود این کاوشگر تحقیقات شروع شد و نتیجه ی آن این بود که برای اولین بار گیاهی در ماه جوانه زد. همانطور که می دانیم شرایط زیست محیطی ماه با زمین متفاوت است و در نتیجه این تفاوت بر گیاه هم تاثیر خواهد داشت. سازمان فضایی ملی چین اعلام کرد که این گیاه تازه جوانه‌زده به دلیل سرمای شدید نیمه تاریک ماه یخ زد و از بین رفت. Chang’e4، شش گونه زنده دیگر از جمله پنبه، کلزا، سیب‌زمینی، گیاه رشادی، میوه و مخمر را همراه خود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *