بازی یا درس مسئله این است!
بازی یا درس مسئله این است!
توسط : اسماعیلیان - ژانویه 12, 2019


رشد مهارت های ذهنی کودک در گرو آموزش هایی است که در سنین خردسالی به او می دهیم. یکی از بهترین روش ها برای پرورش فکری کودکان، استفاده از بازی است. آیا تاکنون توجه کرده اید که کودکان قوانین پیچیده بازی ها را به راحتی یاد می گیرند. با دانستن این موضوع می توان از بازی های جذاب برای آموزش استفاده کرد. جدیدترین روش های آموزش در دانشگاه ها که توسط کرسی یونسکو در سراسر دنیا آموزش داده می شود نیز مبتنی بر یادگیری بر اساس تجربه شخصی دانشجو (تحت عنوان یادگیری تعاملی) است. درمورد سنین پایین تر ایجاد رغبت برای یادگیری به سادگی از طریق جذابیت بازی های مورد علاقه کودکان و نوجوانان انجام پذیر است. یک نمونه از این بازی ها لگو (Lego) است که باعث می شود فکر، دست‌ها و دید کودکان و نوجوانان مشغول شود و خلاقیت آنها را از طریق خلق موجودی جدید شکوفا می سازد. از این نظر بازی لگو پایان مشخصی ندارد و در دسته بازی های “پایان باز” قرار می گیرد که آن را برای گروه های مختلف سنی مناسب می سازد. هم چنین بازی های متنوعی را می توان با استفاده از لگو انجام داد و یا می توان به وسیله ی آن نکات مختلفی را آموزش داد.
محققان معتقدند کودکانی که با اسباب‌بازی‌های ساخت و ساز، مانند لگو سرگرم می شوند نسبت به سایر همسالان خود که از این اسباب‌بازی‌ها نداشته‌اند، عملکرد بهتری در آزمون های استدلال فضایی-تجسمی خواهند داشت.
روانشناسان مسائل را به دو نوع اصلی تقسیم می کنند. مسائلی که تنها یک راه حل درست دارند و مسائلی که به چند راه، حل می شوند. بازی لگو از نوع دوم است چون برای ساخت یک وسیله (مثلا هواپیما یا دایناسور) با لگو راه های بی شماری وجود دارد.
بر این اساس می توان یک کلاس درس آموزشی به همراه کلی هیجان تشکیل داد. در این کلاس دانش آموزان در شرایطی قرار می گیرند که حل مسائل ریاضی، برنامه نویسی، پروژه های علمی، مدیریت پروژه، کار گروهی و مهارت های ارتباطی در چارچوب بازی های فردی و جمعی آموزش داده می شود.
از سویی دیگر جذابیت و نفوذ ربات ها در زندگی روزمره باعث توجه روز افزون به دانش رباتیک در سراسر دنیا شده است. در نتیجه شاهد افزایش تقاضا برای رقابت و مسابقات در این زمینه هستیم که می توان تاثیر این آموزش های متفاوت را در مسابقات مشاهده کرد. طراحی بازی های جذاب با استفاده از ربات ها با بهره گیری از بازی های آشنا از جدیدترین تکنیک های آموزش رباتیک است. برای مثال “Fun robotics” یک مرکز تخصصی رباتیک و لگو در دبی می باشد که هدف آن برگزاری مسابقات رباتیک، طراحی و توسعه ی بازی ها، برنامه نویسی و آموزش های دیگر می باشد و بر این باور است که همه ی بچه ها به صورت طبیعی باهوش هستند و نیاز به رها شدن پتانسیل خلاقیت شان دارند.
با این روش و با برگزاری مسابقات، funrobotics از طریق بازی و یادگیری از طریق یادگیری تعاملی به دنبال پرورش خلاقیت کودکان بوده و از این طریق به ۳۰۰۰ دانش آموز ۳۴۵ کورس آموزشی را در ۲۵۰ کارگاه آموزش داده است. در ایران نیز گروه های زیادی به ترویج این روش آموزش در سنین پایه می پردازند. طراحی و ساخت ربات اوربی نیز بر اساس همین فلسفه آموزشی بنا نهاده شده است و لذت کنترل و کار کردن با یک ربات، زمینه ی آموزش رباتیک به کودکان و نوجوانان قرار گرفته است. در واقع ما معتقدیم بازی بهترین راه یادگیری در کودکان است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *