آیا کامپیوتر غیر قابل دیدن ساخته می شود؟!
آیا کامپیوتر غیر قابل دیدن ساخته می شود؟!
توسط : اسماعیلیان - ژانویه 8, 2019

اولین کامپیوتر در سال 1946 میلادی تولید شد. این کامپیوتر به اندازه یک خانه بود و وزنی برابر با چندین تن (تصویر سمت چپ نمونه ای از کامپیوترهای اولیه).
داخل این نسل از کامپیوتر ها از لامپ های خلا استفاده شده بود که اندازه بزرگ و مصرف انرژی بسیار زیاد آن‌ها عیب های این نسل بود.
با اختراع ترانزیستورها و بهره مندی از این تکنولوژی، شرکت های سازنده ی کامپیوتر توانستند ترانزیستور را جایگزین لامپ های خلا کنند. این تغییر امتیازات ویژه‌ای نسبت به نسل قبل داشت که میتوان به اندازه ی کوچکتر، مصرف انرژی کمتر و سرعت زیاد پردازش اطلاعات اشاره کرد.
از سال های 1964 دانشمندان مدارات مجتمع الکترونیکی را کوچکتر کرده و در یک جعبه یا بسته قرار دادند که به این مدارات به اختصار IC گفته می شود.
استفاده از IC ها منجر به تولید کامپیوتر های پیشرفته تر در اندازه های کوچکتر شد که مصرف انرژی بسیار کمتر و همچنین سرعت پردازش اطلاعات بالاتری داشتند.
با پیدایش IC ها و پیشرفت این نسل، ریزپردازنده ها به وجود آمدند که باعث پیدایش کامپیوتر‌های شخصی و خانگی شدند. با توسعه ریزپردازنده ها شرکت‌های مختلف میکرو کامپیوترهایی در سایز های بسیار کوچک طراحی کردند که در خانه های هوشمند و ماشین‌های پیشرفته کاربرد به سزایی دارد. این نوع از کامپیوترها سایز‌های بسیار کوچکی دارند و می توانند رفتارها و عادت های انسان‌ها را در حافظه‌ی خود ذخیره کنند و در زمان‌های مختلف دستورهای خاصی را به اجرا بگذارند. تازه ترین کامپیوتری که درسال های اخیر توسط شرکت IBM (تصویر سمت راست) ساخته شده میتواند در یک مربع 1X1 میلی متر قرار گیرد و این نانو کامپیوتر انرژی خود را نیز از نور محیط دریافت میکند.
با توجه به اینکه سایز کامپیوترها در عرض 5 سال به یکصدم اندازه خود رسیده است و همچنین پیشرفت نانوتکنولوژی و استفاده از این تکنولوژی در ساخت ترانزیستورها و میکروپروسسورها انتظار داریم تا 2 سال آینده شاهد کامپیوترهایی باشیم که با چشم دیده نمی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *