News 1
News 1
توسط : اسماعیلیان - دسامبر 5, 2018


ربات ها می توانند رفتار بچه ها را تغییر بدهند.
نتایج یک تحقیق که توسط دانشگاه پلیموث انجام شده خاطرنشان می کند اگرچه بزرگسالان تحت تاثیر ربات ها قرار نمی گیرند اما کودکان چنین تاثیری را می پذیرند ، در واقع کودکان بی هیچ گفتگو به ربات ها اطمینان پیدا می کنند.
محققان با انجام آزمایش ساده به نام(پارادیم اش) در پی یافتن دو خطی بودند که طولشان برابر است‌.
در این آزمایش که (آزمایش همنوایی اش) شهرت دارد،همتایان ربات ها بودند.
وقتی کودکان ۷ تا ۹ سال در اتاق تنها بودند متوسط امتیاز آن ها ۸۷ درصد بود ، اما با وجود ربات ها متوسط امتیاز به ۷۵ درصد کاهش یافت و در پاسخ های غلط در ۷۴ درصد موارد ، پاسخ آن ها با ربات یکی بود.
حال با توجه به اینکه به زودی ربات ها وارد خانه و محل کار می شوند ، ما با این سوال مواجه ایم که آیا مردم نظرات ربات ها را خواهند پذیرفت یا نه.
نتایج ما نشان می‌دهد بزرگسالان خود را با چیزی که روبات‌ها می‌گویند تطبیق نمی‌دهند اما وقتی ما این تجربه را با کودکان انجام دادیم ، آنها پاسخ‌های خود را با ربات‌ها تطبیق دادند . این آزمایش نشان می‌دهد که کودکان بیش از بزرگسالان به ربات‌ها احساس وابستگی می‌کنند و این سوال را مطرح می‌کند که چه اتفاقی می‌افتد اگر ربات‌ها به عنوان مثال روزی پیشنهاد خرید محصولی بدهند یا بگویند چطور فکر کنند.
نتیجه ای که به دست آمد این است که کودکان به طور روز افزون در برابر فشار همتا از سوی ربات ها کوتاه می آیند ، اما بزرگسالان در برابر چنین نفوذی مقاومت می کنند.
با توجه به نظر محققان باید بحث های بیشتری در این باره انجام شود تا خطر کمتری متوجه کودکان در تعامل با ربات ها باشد.
پروفسور نوئل شارکی رئیس بنیاد “رباتیک مسئول” نگرانی خود در مورد استفاده ی ربات ها توسط کودکان را ابراز کرد ، اما او می گوید : ما نمی توانیم بگوییم اثری که وجود دارد ناشی از ربات است یا تنها از طریق صدایی که برای آن ها پخش می شد.
این متن خلاصه شده از مطلبی در سایت BBC می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *