موتور DC

موتور  DC ماشینی است که نیروی چرخشی  ایجاد می کند. نیروی چرخشی نیرویی است که موجب حرکت چرخشی حول یک محور می‌شود. امروزه موتورها همه جا مورد استفاده قرار می گیرند گرچه بسیاری از افراد آن ها را نمی شناسند. آن‌ها انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی ( حرکتی ) تبدیل می کنند تا از این انرژی در وسایل خانگی ، ماشین ها و… استفاده شود. به نظر شما موتورها چگونه اختراع شدند ؟

موتورها اختراع نشدند بلکه کشف شدند !!!!  موتور در سال 1873در آزمایشی که در نمایشگاهی در شهر وین اتریش برگزار می‌شد، به دلیل اشتباهی در انجام آزمایش و بصورت تصادفی کشف شد. تعداد زیادی دینام های بخار در نمایشگاه وجود داشت ( دینام وسیله ای است که با استفاده از انرژی حرکتی ، انرژی الکتریکی تولید  می‌کند).  کارمندحواس پرتی پایه‌های یکی از دینام ها را به دینام دیگری که انرژی الکتریکی تولید می‌کرد، وصل کرد و شافت آن شروع به چرخیدن کرد. در این لحظه تصادفا متوجه شد که اگر این وسیله ( دینام برعکس ) را به برق ولتاژ مستقیم متصل کند می تواند به عنوان یک موتور الکتریکی کار کند.

 

موتورها چندین نوع‌اند از جمله موتور جریان متناوب (AC motor) ، موتور استپر ، سروو موتور (servo motor) و…

موتوری که ما در اوربی استفاده می کنیم موتور جریان ثابت  (DC motor) است که به وسیله باطری تغذیه می شود. موتور DC  یا ژنراتور  با جریان مستقیم کار می کند.

موتور AC  موتوری است که با جریان متناوب مثل برق 220 ولت شهری کار می کند. چون موتورهای AC قدرت بیشتری دارند معمولا در وسایلی مانند فن های الکتریکی، ماشین لباس شویی و یخچال استفاده می‌شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X